Book Presentation: The Children In Permaculture Manual..Gaye Amusin kirjajulkkareita keskuskirjasto Oodissa 13 maaliskuuta

….

The new book Earth Care, People Care and Fair Share In Education: The Children In Permaculture Manual, will be presented in Oodi Library.

Testimonial “Earth care, people care and fair share can serve as principles for all seasons and all professions. If incorporated into the lives of enough children, and the lives of the adults who care for them, this philosophy can change the world.” — Richard Louv, author of  “Last Child in the Woods: Saving Our Children from Nature-Deficit Disorder,” ,“Vitamin N” and “The Nature Principle”

You are invited to the public event organised by Ulko-Opet Ry of the presentation of the book "Earth Care, People Care and Fair Share In Education: The Children In Permaculture Manual" of which Gaye Amus is co-author. The event will be in Finnish and will take place on the 13th of March in the Oodi Library at 6pm.

Lyhyt kuvaus tapahtumasta: Suomen Ladun jäsenyhdistys Ulko-opet ry, kokoaa yhteen ulkona ja luonnossa opettamisesta ja kasvattamisesta kiinnostuneet, esittäytyy tilaisuuden aluksi. Yhdistyksen hallituksen jäsen, ympäristökasvattaja Gaye Amus kertoo kirjasta nimeltä ”Huolenpito maapallosta, ihmisistä ja reilu jako kasvatuksessa: Lapset Permakulttuurissa Käsikirja” jonka tarkoitus on valaista permakulttuurin kautta lapsilähtöistä kestävänkehityksen kasvatusta ja viedä kaikki ulos oppimaan luonnosta. Tämä kirja inspiroi kasvattajia, vanhempia, isovanhempia ja muita jotka ovat kiinnostuneita lasten kasvattamisesta sitkeyteen ja kokonaisvaltaiseen kestävään kehitykseen.

..

Gaye Amusin kirjajulkkareita uudessa keskuskirjasto Oodissa 13 maaliskuuta

Suomen Ladun jäsenyhdistys Ulko-opet ry, kokoaa yhteen ulkona ja luonnossa opettamisesta ja kasvattamisesta kiinnostuneet, esittäytyy tilaisuuden aluksi. Yhdistyksen hallituksen jäsen, ympäristökasvattaja Gaye Amus kertoo kirjasta nimeltä ”Huolenpito maapallosta, ihmisistä ja reilu jako kasvatuksessa: Lapset Permakulttuurissa Käsikirja” jonka tarkoitus on valaista permakulttuurin kautta lapsilähtöistä kestävänkehityksen kasvatusta ja viedä kaikki ulos oppimaan luonnosta. Tämä kirja inspiroi kasvattajia, vanhempia, isovanhempia ja muita jotka ovat kiinnostuneita lasten kasvattamisesta sitkeyteen ja kokonaisvaltaiseen kestävään kehitykseen. Tilaisuus on avoin kaikille kiinnostuneille ja se järjestetään Kuutiossa, Oodin 2. kerroksessa

Kirjalle on antanut suosituksen myös Richard Louv :

«Maapallosta ja ihmisistä huolehtiminen ja oikeudenmukaisen osuudenperiaate voi palvella kaikkia vuodenaikoja ja ammatteja. Jos niitä periaatteita sisällytetään tarpeeksi suurelle lapsijoukolle
ja aikuisille jotka heitä hoitavat, tämä filosofia voi muuttaa maailmaa.» Richard Louv, kirjailija “Vitamin N,” “The Nature Principle,” ja “Last Child in the Woods: Saving Our Children from
Nature-Deficit Disorder.”

….

front_cover_earth_care_people_care_fare_share.png
EN
FI